Śnieżka

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów oraz w całych Czechach – przez górę przebiega polsko-czeska granica. Wierzchołek wznosi się samotnie, 1602 metry nad poziomem morza, co gwarantuje rozległe, przepiękne widoki. Sama Śnieżka, w szczególnie pogodne dni, bywa widoczna z odległości wielu kilometrów.
Góra charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem. Występuje tu roślinność alpejska, śnieg utrzymuje się nawet od października do maja, a pogoda zmienia się nawet szybciej niż w mgnienie oka – trzeba być przygotowanym na silny wiatr czy Ognie św. Elma.
Niewątpliwie najlepiej rozpoznawalną częścią Śnieżki jest budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Charakterystyczne dyski, przywodzące na myśl latające spodki, już na stałe wpisały się w miejscowy krajobraz. Spragnieni wiedzy turyści mogą tu bliżej zapoznać się z zaawansowaną aparaturą pomiarową i specyfiką pracy jej operatorów.
Na szczycie znajduje się również XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca – swego czasu wyjątkowo popularny cel pielgrzymek pątników z całej Europy.
Śnieżka od wieków stanowi ważny, wręcz obowiązkowy punkt na turystycznej mapie regionu.

Śnieżka

Więcej o: Śnieżka

LOKALIZACJA

ul. Gimnazjalna 17a, 58-540 Karpacz